Covid-19 salgını süresince işletmeden işletmeye ürün ve hizmet satanlar (B2B) nasıl pazarlama yapmalı?

Sticky Post 16 Aralık 2020 Yayınlayan : 0 Yorum

2020 yılının Mart ayından bu yana hepimiz aynı kabusu yaşıyoruz. Covid-19 salgını yüzünden birçok kişinin ve şirketin alışkanlıkları değişti. İlk olarak çalışma, sonrasında satın alma alışkanlıklarımız değişti. Sonrasında küçük işletmeler buna uyum sağlamaya çalıştı, sonrasında da KOBİ’ler çalışma şekillerini değiştirmek durumunda kaldı. Turizm, Konaklama sektörleri başta olmak üzere, giyim, ayakkabı, takı, güzellik, restoran, kahve dükkanları işletmeleri bundan zarar görürken, gıda, içecek, kargo ve taşıma, kurye girişimleri bu durumdan hacmi büyüyerek çıktı.

Bu durumda işletmelerin bir planı olması gerekmektedir. Bu plan dahilinde gerekenler dikkatle ve titizlikle uygulamaya geçilmesi önemlidir. Özellikle işletmeden işletmeye (B2B) ürün ve hizmet pazarlayanların dikkatli olması gereklidir.

  1. Durum değerlendirmesi yapın.
  2. İhtiyaçlarınızı tespit edin.
  3. Eylem planı yapın.
  4. Planınızı uygulamaya koyun.
  5. Sonuçları ölçüp değerlendirin.

1. Durum Değerlendirmesi yapın

İlk olarak mali durumunuzdan başlayarak, ürün stoklarınızı, fiyatlarınızı, müşterilerinizi, rakiplerinizi mutlaka analiz edin. Buna göre anlık durum değerlendirmesi yapabilirsiniz.

2. İhtiyaçlarınızı tespit edin

Pazarlama, lojistik, ürün tedariki konusundaki ihtiyaçlarınızı tespit edip buna göre listeler oluşturun. Bu listelere göre tahmini harcama ve gider tabloları oluşturup eylem planınıza dahil edebilirsiniz. Pazarlama ve reklam konusunda gerekenleri bir uzmana danışarak ihtiyaç tespiti ve maliyetlendirme yoluna gidebilirsiniz. Pazarlama konusunda özellikle hedef kitle tespitinden sonra sosyal ağlar ve arama motoru reklamcılığını etkin olarak kullanımı konusunda bir uzmandan destek alın.

3. Eylem Planı yapın

İhtiyaçlarınıza göre yaptığınız listeleri kullanarak buna göre eylem planlarınızı haftalık faaliyetler şeklinde hazırlayabilirsiniz. Bu listelerde ihtiyaçlarınızı hangi süreçlerde tedarik edeceğinizden, pazarlama ve reklam faaliyetlerinizi ne zaman yapacağınıza kadar birçok detayı planlayabilirsiniz. Bunun yanında uzaktan çalışarak varolan ve potansiyel müşterilerinize nasıl satış yapabileceğiniz konusunu da bu plana ekleyebilirsiniz. Hedef kitlenize nasıl ulaşacağınızı ve onların nasıl dikkatini çekeceğinizi bunu hangi yollardan yapacağınızı iyi belirlemeniz gereklidir. Dönüşümleri tanımlayıp buna göre planları hazırlamanız önemlidir.

4. Planınızı uygulamaya koyun

Eylem planınızı çalışanlarınızla gerekli kişilerle paylaşın. Planınızı uygulamaya koyduktan sonra süreç içinde sürekli personelinizle irtibatta olun. Çıkan aksaklıkları kayda geçirin. Sorunları gerekli paydaşlar ile çözmeye çalışın. Planınızda aksi giden keskin bir hareket olduğunda o aşamayı hızla tekrar planlayın ve gerekli çalışanlarla bunu paylaşın. Pazarlama hedeflerinize göre hedef kitlenize ulaşacağınız sosyal medya, web sitesi, arama motorları mecralarında organik eylem ve reklam faaliyetlerini sürekli sonuçları ölçümleyerek hayata geçirin. Dönüşüm değerlerini sürekli kontrol altında bulundurun.

5. Sonuçlarınızı ölçüp değerlendirin

Haftalık ve aylık olarak eylem planınızla ne kadar mesafede olduğunuzu ve hedeflerinize ne kadar ulaşıp ulaşmadığınızı mutlaka ölçümleyin. Aksi durumların neden oluştuğunu anlamaya çalışın. Çalışanlarınızın bu konudaki fikirlerini almaya çalışın. Bu sonuçlara dayanarak haftalık veya aylık olarak eylem planlarınızı sürekli olarak güncelleyin. Değişen durumlara sürekli hazır olmak için eylem ve sonuçları aynı anda takip etmeye çalışın. Dönüşümleri sürekli ölçüp değerlendirdikten sonra yeni eylem planları hazırlayın.