Pazarlama Süzgeci nedir? (Funnel)

6 Kasım 2020 Yayınlayan :

Dijital pazarlamada çok kullanılan bir kavram haline gelen Pazarlama Süzgeci “Funnel” nedir? bunu ele alacağız.

Pazarlama süzgeci dediğimiz kavram sadece dijital pazarlamada değil, klasik pazarlama öğelerinde de mevcuttur. Örneğin bir süper market işlettiğimizi varsayalım. İlk olarak marketimizi broşür ve insertler ile potansiyel müşterilere tanıtmamız gereklidir. Aynı zamanda birtakım yerlere astığımız ilan ve afişlerle de indirimleri, fırsatları da tanıtmamız gerekir. Bundan sonra müşterimiz bizim süper marketimizi ziyaret eder. İçeride istediği ürünleri sepetine doldurur. Eğer ürünler hakkında bir soru soracaksa yetkili personele soru sorup cevaplar alır. Sonra da kasada aldığı ürünleri parasını farklı ödeme şekillerinden biri ile ödeyerek alışverişini tamamlar. İşte bu adımları tasarlayıp bizden ürün ve hizmet almak isteyen firmayı marka bilinirliğinden satışa kadar geçen süreçleri pazarlama hunisi (funnel) olarak tanımlıyoruz.

Peki dijital pazarlamada “Funnel” adımlarınızı nasıl tanımlayacağız?

  1. Hedef kitlenin tanımlanması : Müşterileriniz kimler? Ürün ve hizmetlerinizi neden satın alıyorlar?
  2. Tanıtım mecralarının tanımlanması : Müşterileriniz ürün veya hizmetlerinizi nerede arıyorlar? Hangi araçları kullanıyorlar? hangi görsel mecralarda vakit geçiriyorlar?
  3. Ürün ve hizmetlerinizin tanıtılması : Ürün ve hizmetlerinizi arayanlar nasıl fark ediyorlar? Web sitesi, sosyal medya, bloglar gibi kanalları mı kullanarak ürün ve hizmetlerinizi incelemeyi seçiyorlar?
  4. Dönüşümlerin tanımlanması : Dönüşüm dediğimiz kavram sizin için ne ifade ediyor? Örneğin web sitenize giren bir müşteri adayı firmanızla telefonla mı?, e-postayla mı?, yoksa form doldurarak mı? ürün ve hizmetlerinizi satın almak için sizinle irtibata geçiyor?

Yukarıdaki 4 adımdaki soruları cevaplandırıp buna göre firmanıza özel bir pazarlama funnel’ı kurmalısınız. Pazarlama funnel’ları ana olarak yukarıdaki saydığımız 4 maddedeki plandan oluşur. Bu pazarlama hunileri bazen gerektiğinde onlarca adımdan da oluşabilir. Bu pazarlama hunileri gerektiğinde sonuca kolay ulaşmak için bazı adımlar kaldırılıp, eklenebilir. 

Firmamızla bu konuda irtibata geçip daha detaylı bilgiler alabilirsiniz. 

Etiketler: ,